מדריך לחיטוי צנרת מים ומאגרי מים

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

מדריך לחיטוי צנרת מים ומאגרי מים

חיטוי צנרת ומאגרי המים בבניין משותף הוא צעד הכרחי לאישור טופס 4 (טופס אישור אכלוס).

מאגר המים בבניין המשותף מחויב בחיטוי חד שנתי, למניעת חדירת מזהמים, אבק ומכרסמים מובילי מחלות. איך ניתן לעמוד בתקן טופס 4 בחיטוי מאגרי המים? מהם מאגרי המים המשותפים ומהן ההשלכות בהזנחתם? מהו ההליך אשר נדרש לבצע לחיטוי צנרת ומאגרי המים בבניין המשותף שלכם? תגלו הכל במדריך המלא לחיטוי מאגרי מים שלפניכם.

מהו טופס 4 וכיצד קשור לחיטוי צנרת מים?

טופס 4 – הידוע כ"טופס אישור אכלוס", הוא שלב מהותי בסיום הבניה של דירה חדשה לכל מטרת מגורים. טופס זה ניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה, ובאחריות אנשי המקצוע שעסקו בפרויקט הבניה, לעמוד בסטנדרטים הנדרשים לאישור הטופס.

צילום קווי ביוב לטופס 4 לעתים נדרשים במועצות מקומיות

חיטוי מאגרי מים

אחד הפרמטרים באישור טופס 4 הוא חיטוי צנרת המים ומאגרי המים של הבניין.

הליך זה חיוני כדי לוודא שמאגר המים המשותף בבניין טהור מחיידקים, חומרים מזהמים, ומכרסמים וחרקים היכולים להעביר לכלוך ומחלות למים.

מהם מאגרי מים בבניין משותף?

מאגרי המים בבניין משותף ממוקמים בקרקע או על גג הבניין, לעיתים אף בשני המקומות. מאגרי המים משמשים כגיבוי לאספקת המים השוטפת של הבניין. במאגרים אלו נמצאים מים למקרי חירום.

מילוי מאגרים אלו מתבצע על ידי מערכת משאבות המים.

לכל בניין בעל חמש קומות לפחות, יש מאגר מים משותף. המאגר נמצא בבריכות בטון או לחלופין במכלי פלסטיק גדולים. חשיפת המים לסביבה החיצונית, כמו במקרה זה, עלולה להוביל לזיהומים אשר יובילו לתחלואת הדיירים בבניין ולכן יש לדאוג לתחזוקה רציפה של המים.

מדריך משרד הבריאות לחיטוי מאגרי מים

מהי צנרת המים בבניין משותף?

צנרת המים בבניין היא התשתית המשותפת לכלל הדירות בבניין ומגיעה אל נקודת החיבור של הבניין עם התשתיות המרכזיות.

תקלה או פיצוץ בצנרת המים המשותפת תגרור השלכות על כלל הדירות בבניין, ולכן, כלל הדיירים צריכים לשאת בעלויות התחזוקה והתיקון של הצנרת באחריות ועד הבית.

אנחנו משתמשים במערכות המים בכל יום: שטיפת כלים, צחצוח שיניים, שטיפת ידיים וניקיון הן רק חלק מהפעולות השוטפות אשר גורמות לשימוש יום-יומי קבוע. שימוש תדיר עלול לגרום לבלאי מזורז וזיהום במים הזורמים בצנרת.

מזהמים במים

אנחנו חשופים באופן תדיר לזיהומי מים, קיימים סוגי מזהמי מים שונים:

 • מיקרואורגניזמים: טפילים, פטריות, חיידקים ונגיפים אשר נושאים מחלות ועלולים לגרום להתפרצות מגפות ומחלות כרוניות כגון דזינטריה וקדחת. כיוון שמי הביוב בבנייני מגורים נשפכים לעיתים לסביבות מאגרי המים, קיימת סכנה של דגירת מיקרואורגניזמים ומעברם אל מאגרי המים שלנו.
 • מזהמים אורגניים מצמחים: נוטריינטים (חומרי מזון לאצות וצמחים) עלולים להגיע אל מאגרי המים. פליטה מוגברת של ניטראט וזרחן הנגרמת מפעולות חקלאות (גם עקירת עשבים בקרבת מקום מגורים), כריתת עצים ומתעשיית המזון גורמת לאאטרופיקציה. תופעה זו כוללת צמיחת אצות במים ופירוקן על ידי חיידקים המדללים את רמת החמצן במים וכך נגרם זיהום במים. רמות גבוהות של ניטראט במאגרי מים גורמות לתחלואה בקרבי בני אדם ובעלי חיים.
 • מזהמים מהתעשייה. קיימים סוגי מזהמים המצויים בפעולות תעשייתיות:
 • עיבוד פלסטיקה פולט שלל מזהמים אל חלל האוויר המגיעים אל מאגרי המים.
 • מוצרי קוסמטיקה והיגיינה עתירים בחומרים כימיים מזהמים. כאשר מיוצרים בסביבה של מים או נזרקים לאזורים בקרבת מים, החומרים הרעילים מגיעים אל מאגרי המים ולכן יש לבצע חיטוי מאגרי מים.
 • תעשיית הדלק והנפט. תוצרי דלק מכלל הסוגים, ופעולות בנוזל הנפט – שאיבה, זיקוק, הולכה, אחסון, שמירה בתחנות דלק והולכת דלק, גורמים לפליטת מזהמים וסוגי חומצות שונים אשר יכולים להגיע אל מאגרי המים החשופים.
 • חומרי ניקיון מכילים בתוכם חומצות. הליך הייצור, ואפילו השימוש בהם יכול להוביל להגעה של המזהמים אל מאגרי המים בבניין המגורים.
 • חומרי הדברה עשירים בחומרים רעילים. הדברת סביבת המגורים היא מעשה נפוץ. שימוש לקוי יכול להוביל אל חדירת החומרים הרעילים אל מאגרי המים.

תקנות מכון התקנים חיטוי מאגרי מים וחיטוי צנרת מים

אלו הם חלק מסוגי המזהמים במים. מתלווים אליהם גם סוגי מלחים מומסים, מתכות כבדות, זיהום רדיו-אקטיבי, ורבים נוספים.

עקב החשיפה לסוגים רבים של מזהמים במאגרי וצנרות המים, יש חשיבות גבוהה לחיטוי תדיר. תחזוקת מאגרי המים היא באחריות ועד הבית או החברה האחראית על תחזוקת הבניין, אך כדאי שגם אתם כדיירים תגלו נכונות לבדוק את מצב מאגרי המים בבניין המגורים שלכם.

תקנה מספר 1525 של מכון התקנים הישראלי קובעת כי יש לחטא את מאגרי המים והצנרת המשותפים בבניין אחת לשנה לפחות.

סכנות בחשיפה למים מזוהמים

כידוע, גוף האדם מכיל כ- 70% נוזלים, וצריכת מים למטרות שתיה והיגיינה היא הכרחית.

חשיפה למים מזוהמים היא מאוד מסוכנת ובמקרים קיצוניים עלולה להוביל למחלות קשות ואף למוות:

התופעות הקלות בצריכת מים מזוהמים מסתכמות בתחושת חולי, בחילה ורגישות מעיים.

התופעות הקשות יותר מאופיינות בתחלואת מעיים, נשיאת נגיפים אשר הועברו על ידי חיידקים ומזהמים ששהו במים, התפתחות מחלות וחום גבוה, וזיהומים אשר יכולים להוביל למוות.

קיימות אוכלוסיות רגישות יותר, כגון תינוקות ואוכלוסיית הקשישים, אשר מושפעות מזיהומי המים יותר מכל שאר האוכלוסייה, ולכן מומלץ להרתיח את המים לפני השימוש.

בגילאים אלו מערכות הסינון של הגוף לא מספיק מפותחות או חלשות מאוד, ולכן, יש לנקוט באמצעים מקדימים.

ניתן לבצע באופן פרטני בדיקת "איכות ודיגום מים" הבודקת את רמת הזיהום במים. אדם המוסמך לבצע בדיקת דיגום מים הוא אדם אשר עבר הדרכה שאישר המנהל לדוגמי מים ואף השתתף אחת לחמש שנים בהשתלמויות תקופתיות לפחות באישור המנהל.

כדי להיפטר מהחשש בשימוש המים בביתכם, יש להקפיד על טיהור המים בצנרת ובמאגרי המים המשותפים.

מי מוסמך לבצע את הליך חיטוי המים?

חיטוי צנרת ומאגר מים יבוצע אך ורק ע"י איש מקצוע, אשר עבר קורס חיטוי מי שתיה, עמד בהצלחה בהכשרות ובמבחנים הנדרשים וקיבל את ההסמכה המקצועית. קורס זה מיועד לאנשים בעלי ניסיון בתחומי קבלנות אינסטלציה, תברואת מים, אחזקה, בינוי, מכוני מים ועוד.

בוגר קורס חיטוי מי שתיה זכאי לרישיון ניקוי וחיטוי מאגרים וצנרת מים לשתייה מטעם משרד הבריאות.

אם קיים צורך בחיטוי לאישור טופס 4, בעל המקצוע אשר ביצע את החיטוי צריך לאשר במסמך כי בוצע חיטוי צנרת ומאגרים לבניין המגורים.

חשוב לבדוק כי בעל המקצוע אשר הגיע לחטא את צנרות ומאגר המים אכן מוסמך, על מנת לוודא שהחיטוי יהיה יסודי ולא תיווצר סכנה בצורת מים מזוהמים, לאחר החיטוי.

טופס 4 לא יאושר במידה שבוצע חיטוי לצנרות ומאגר המים על ידי אדם שאינו מוסמך!

מדוע חשוב לחטא את צנרת המים ומאגרי המים?

 • מניעה של מזהמים במאגרי המים – החיטוי מטהר את מאגר המים מכל המזהמים אשר עלולים לשאת מחלות ונגיפים
 • תנאי חובה לאישור טופס 4 – כל המעוניין בקבלת טופס 4 חייב בביצוע חיטוי
 • מניעת היווצרות ושהייה של מזיקים לבתים פרטיים (מכרסמים וחרקים)
 • שמירה על ניקיון וריח טוב בבניין – צנרת שאינה נקייה עלולה לפזר ריח רע בבתים הנמצאים בבניין
 • חיסכון כספי – תחזוקה שוטפת ונכונה, חוסכת בהוצאות הכספיות של הבניין

הליך חיטוי המים

הליך חיטוי מאגרי המים הוא הליך מאוד קפדני וכאמור, חייב להתבצע על ידי איש מקצוע אשר הוסמך לבצע חיטוי מאגרי מים.

תהליך חיטוי מאגר המים אינו מתמקד במאגר בלבד, בנוסף יש לחטא גם את צנרות המים.

 • הליך החיטוי מתחיל בדגימת מים הבודקת את איכות המים. דגימת המים נשלחת לבדיקת מעבדה המפענחת את החומרים הנמצאים במים וקובעת האם הם ראויים ולשימוש ולשתייה או לא.
 • במקרה שהדגימה מעידה על מים שאינם ראויים לשימוש (לדוגמה: נמצאו בהם חיידקים, מזהמים, ומזיקים אחרים) מתחילים בהליך החיטוי. הליך זה מתבצע על ידי חומרי חיטוי מתקדמים, אשר פועלים בלחץ גבוה ובטמפרטורות גבוהות, לאחר ריקון מאגר המים, על פי הוראות משרד הבריאות.
 • לחיטוי הצנרות, מוחדר סודיום היפו כלוריד ולאחר מספר שעות מתבצע סחרור למערכות המים ושטיפה הנועדה לפרק את כל החומרים המחטאים בצנרת.
 • לאחר סיום החיטוי, מתבצעת בדיקה נוספת על מנת לוודא באופן סופי כי המים אכן ראויים לשימוש ולשתייה.
 • לאחר שהתקבל האישור כי המים הנמצאים במאגר ובצנרות תקינים, ניתן להמשיך בהליך קבלת טופס 4, יחד עם קבלת אישור בעל המקצוע אשר ביצע את תהליך החיטוי במאגר המים ובצנרת.

חשוב לציין שלאחר השלמת החיטוי וקבלת אישור טופס 4, יש להמשיך בתחזוקה רציפה של צנרות המים ומאגר המים ולחטא פעם בשנה לפחות, כדי לוודא שאל כל הדיירים מגיעים מים מטוהרים וראויים לשתייה.

אפשרויות חיטוי מערכות מים

עם התקדמות הטכנולוגיה, הומצאו שיטות נוספות לחיטוי מערכות מים. חלקן מתאימות לצרכים ביתיים, וחלקן לצרכים תעשייתיים. שיטות אלו הומצאו במטרה להפוך את החיטוי ליעיל יותר, מהיר יותר וזול יותר:

 • חיטוי על ידי קרינת UV: שיטת חיטוי על ידי קרני UV נהפכה לפופולארית מאוד בשנים האחרונות, ומתייחסת בעיקר לחיטוי לצרכים תעשייתיים. פתרון זה יעיל ואמין מאוד.

החיטוי מתבצע ב"תקיפת" המים באופן ישיר על ידי קרני UV, אשר פוגעות ישירות בכל החיידקים והמזהמים המצויים במים, ומשמידה אותם באופן מידי. הליך זה מאוד מהיר ונטול כימיקלים תוך הבטחת יעילות מרבית. יתרונות נוספים העולים בחיטוי על ידי קרינת UV הם שאין טעם או ריח לוואי למים, ואין פגיעה ברמת החומציות. מכונות המחטאות בקרני UV צריכות להיות מאושרות ולעמוד בתקנים של משרד הבריאות.

 • חיטוי על ידי אוזון: אוזון הוא החומר המחמצן החזק בטבע, מיוצר באוויר באופן טבעי ושוכן באטמוספירה. האוזון ידוע ביכולותיו לחיטוי וטיהור באופן טבעי ויעיל. שימוש באוזון מומלץ לחיטוי במקומות תעשייתיים כמו בריכות דגים, רפתות, לולים ולטיהור בקבוקי שתיה והרחקת מזיקים. מכיוון שהאוזון הוא חומר טבעי לחלוטין, לאחר תהליך חיטוי המים, אין הוא משאיר אחריו שיירים, ומותיר את המים טהורים לחלוטין.

תהליך זה הוא טבעי אך יקר, יחסית לחיטוי על ידי קרינת UV.

 • חיטוי על ידי כלור: שיטה זו היא שיטה מאוד נפוצה לחיטוי מערכות מים עקב העובדה שהיא זולה יחסית ליתר שיטות החיטוי. החיטוי מתבצע על ידי הוספת כלור נוזלי אל מערכות המים, והכלור מטהר את המים מרעלים ומזיקים שונים. חיטוי חומרים אשר עמידים בפני הכלור, מתבצע ע"י כלור דיאוקסיד. כלור דיאוקסיד הוא תערובת של כלור וחמצן, ומאפשר חיטוי מים עם חומרים רעילים וחזקים יותר.

מחירי חיטוי צנרות ומאגרי מים

טווחי המחירים של חיטוי צנרות מים מאוד משתנים בהתאם למספר המפלסים בבתים פרטיים, אורך הצנרת ביחידת מידה "צול" השווה לערך אינץ' – כ- 2.54 ס"מ.

טווח המחירים של חיטוי מאגרי מים משתנה בהתאם לגודל מ"ק (מטר מעוקב) של מאגר המים. לצורך ההמחשה, מטר מעוקב (מ"ק) אחד מכיל כ-1000 ליטרים של מים. המחירים המוצגים הם הערכה גסה ומאוד תלויים באיש המקצוע שלכם, בסוג החיטוי שתבחרו ובשאלה האם המחירים כוללים מע"מ או לא:

 • בדיקת דיגום המים נעה בין 150 ₪ – 400 ₪.
 • חיטוי צנרות מים לטופס 4 בבית קוטג' עם 1-2 מפלסים: 550 ₪ – 1700 ₪.
 • חיטוי צנרות מים לטופס 4 בבית קוטג' עם 3-4 מפלסים: 700 ₪ – 1800 ₪.
 • חיטוי צנרת באורך 0.5 צול עד 3 צול: 2 ₪ – 3.5 ₪ למטר.
 • חיטוי צנרת באורך 3 צול עד 6 צול: 3 ₪ – 4.5 ₪ למטר.
 • חיטוי צנרת באורך 6 צול עד 10 צול: 4 ₪ – 5 ₪ למטר.
 • חיטוי מאגר מים עד 10 מ"ק: 850 ₪ – 1300 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח 10-40 מ"ק: 1300 ₪ – 2000 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח 40-60 מ"ק:  1400 ₪ – 2200 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח 60-100 מ"ק: 1550 ₪ – 2500 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח 100-150 מ"ק: 2200 ₪ – 3000 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח 150-200 מ"ק: 2500 ₪ – 3700 ₪.
 • חיטוי מאגר מים בנפח שעולה על 200 מ"ק: 3400 ₪ – 4700 ₪.

חשוב לציין כי העלויות הכספיות בתחזוקת מאגר וצנרות המים אמורות להתחלק בין דיירי הבניין בפיקוח ואחריות ועד הבית.

המחירים עשויים להשתנות בהתאם לאזור המגורים, המע"מ, איש המקצוע, סוג החיטוי ותדירות הטיפול.

במידה שיש צורך במספר עבודות חיטוי, ניתן לברר על מחירים מוזלים מול בעל המקצוע.

לביצוע החישוב של אורך הצנרת יש להכפיל צול ב- 2.54 ובכך לתרגם לסנטימטרים.

לדוגמא: 50 צול שווי ערך ל- 127 ס"מ שהם 1.27 מ'.

לביצוע החישוב של נפח מאגר המים, יש להכפיל את מספר המ"ק ב1000.

לדוגמא: 45 מ"ק מכילים 45,000 ליטרים של מים.

הליך חיטוי המים בצנרות מבנה מגורים ובמאגרי מים, הוא תהליך קריטי לשמירה על בריאות הדיירים ועל נגישותם למים נקיים לצרכים הבסיסיים ביותר, למניעת חדירת רעלים, חיידקים, מחלות ומזיקים, ולקבלת אישור טופס 4.

לפני זימון איש המקצוע, מומלץ לבצע בדיקה אל מול ועד הבית ולהתעדכן במועד החיטוי האחרון שבוצע. לאחר קבלת ההחלטה לזמן בעל מקצוע לחיטוי הצנרות ומאגר המים, יש לבצע בדיקה מקדימה ברשת ולחפש אנשי מקצוע מוסמכים ומומלצים, ולא להתבייש לשאול באילו מכונות הם משתמשים כדי לחטא את צנרות המים והמאגרים, ומה היא הסמכתם המקצועית.

כחלק מפרויקט בניית בניין מגורים הממתין לאישור טופס 4, מומלץ להיוועץ במנהל הפרויקט או בקבלן הראשי, על איש מקצוע לחיטוי הצנרות והמאגר.

כדי ליהנות מסביבת עבודה נוחה, מומלץ לבחור באיש מקצוע אשר יהיה סבלני וקשוב. מכיוון שעל החיטוי להיות מעמיק, סטרילי ומקצועי, כדאי מאוד לעבוד עם איש מקצוע איתו תרגישו נוח לשאול שאלות ולהביע את דעתכם.

אז מה היה לנו בכתבה:

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות