קבלת החזר מהביטוח דירה בפיצוץ מים

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

תוכן עניינים

האם ביטוח דירה כולל גם מרכיב של פיצוי בגין פיצוץ מים? מה הקשר בכלל בין ביטוח הדירה ובין פיצוץ צנרת מים? מדוע נחשב פיצוץ מים כאירוע חריג שיכול להפעיל את הביטוח בניגוד למשל לקריסת ארון מטבח? איך מתבצע התהליך של קבלת החזר מהביטוח דירה בפיצוץ מים ועל פי מה נקבע גובה הפיצוי? האם ייתכן שיש לכם ביטוח דירה על אף שאתם לא מודעים לכך? האם ביטוח תכולת דירה גם תופס במקרה של פיצוץ מים? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

החזר על פיצוץ מים
plumber character- vector illustration

מה הקשר בין ביטוח דירה ובין פיצוץ מים?

ביטוח דירה הוא ביטוח שמיועד לבטח לא רק את הרכיבים הפיזיים שמהם בנויה הדירה, אלא גם את ערכה הכספי של הדירה. פיצוץ מים הוא אירוע שיכול לגרום לפגיעה רחבה לתשתיות ומשטחי הדירה באופן דרמטי ועל כן בכל פוליסת ביטוח דירה נכלל גם מרכיב של ביטוח מפני אירוע של פיצוץ מים. בניגוד לנזילת מים שמתהווה לאט לאט וגורמת לנזק מאוד ממוקד ומצומצם, פיצוץ מים הוא אירוע שבו זורמים מים בכמויות גדולות אל פני השטח ופוגעים בכל מה שעומד בדרכם. מים אלה יכולים לגרום לנזק נרחב לרהיטים, ארונות מטבח, קירות, מרצפות ומערכות החשמל והתקשורת. נזקים אלה יכולים להצטבר לסכומי עתק ואם המים מצליחים לחדור לתשתיות הבסיס של הדירה, ייתכן שגם לנזקים בהיקפים שיחייבו הרס של חלקי מבנה ובנייתם מחדש. לכל הדעות, מדובר בהיקפים גדולים ויקרים מאוד עבור האדם מהרחוב ובדיוק מהסיבה הזאת חשוב לבצע ביטוח דירה המכסה גם אל האפשרות של פיצוץ מים.

האם ייתכן שיש לכם ביטוח דירה שאתם לא מודעים אליו?

ובכן, אם הדירה היא שלכם באופן סופי והיא אינה משועבדת לבנק במסגרת הלוואת משכנתא שלקחתם לרכישתה, סביר להניח שלדירה אין ביטוח שאינכם מודעים אליו ושאם יש ביטוח כזה, הייתם צריכים לרכוש אותו באופן מודע. יחד עם זאת, כידוע, דירות רבות ברחבי ישראל הן דירות שנרכשו באמצעות הלוואות משכנתא שמשולמות לאורך עשורים שלמים ועל כן אם אתם עדיין משלמים משכנתא על הדירה שלכם, יש לכם כנראה ביטוח דירה גם אם אינכם מודעים לכך. ביטוח זה הוא דרישה של הבנק המלווה והסיבה לכך שהבנק דורש ביטוח כזה היא זו: מבחינת הבנק, הדירה שאתם רוכשים באמצעות כספי המשכנתא, היא הבטוחה שיש לו למקרה שלא תוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא. על כן, לבנק יש אינטרס ששווי הדירה לא ייפגע ושבמקרה הצורך יוכל לממש את הבטוחה במלוא שוויה. לשם כך מחייבים הבנקים למשכנתאות את הלווים, לבצע ביטוח דירה שיכסה בין היתר, גם מקרים של פיצוץ מים. אם אתם עדיין משלמים משכנתא על הדירה, כדאי לברר את המסמכים שבידיכם ואפילו לפנות לבנק על מנת לקבל פרטים על הביטוח שעומד לרשותכם ושלא ידעתם כלל על קיומו.

כיצד מתבצע התהליך של קבלת החזר מהביטוח דירה בפיצוץ מים?

ובכן, אם חוויתם פיצוץ מים בביתכם, הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא לתקן את מקור הפיצוץ ולהפסיק את זרימת המים. יחד עם זאת, לפני שהכל מנוקז ונעלם כלא היה, כדאי תמיד לצלם כמה וכמה תמונות של הבית המוצף ושל הנזקים שנגרמו כתוצאה מפיצוץ המים. בהמשך הדרך ולאחר שתתאוששו מהאירוע, יהיה עליכם להגיש תביעת ביטוח לחברה המבטחת ואת זה תוכלו לעשות באמצעות טופס תביעה שניתן להוריד באתר האינטרנט של החברה או בפנייה למוקד הטלפוני שלה. במסגרת הטיפול בתביעה, יישלח לביתכם שמאי מטעם חברת הביטוח וזה יבצע הערכה של היקף הנזק שנגרם לדירה. ההמלצה החד משמעית היא להזמין בדיקת שמאי נוספת מטעמכם וללא קשר לחברת הביטוח, וזאת על מנת להבטיח שההערכה שאתם מקבלים היא ריאלית ומשקפת את היקף הנזק בצורה מהימנה. אין בכך בכדי לומר ששמאי מטעם חברת הביטוח צפוי לרמות אתכם בהגדרה, אבל בהחלט ניתן לומר שהוא עשוי "לעגל פינות" לטובת חברת הביטוח מתוך לויאליות לחברה המעסיקה אותו. את עיגול הפינות הזה בדיוק אתם רוצים למנוע באמצעות הערכת נזק שתעשו באופן עצמאי.

הערכת שמאי לפני איתור הנזילות

בהתאם להערכת השמאי שתתקבל, תקבע חברת הביטוח את גובה הפיצוי שיינתן לכם בגין הנזקים שנגרמו לדירה ובכפוף לפוליסה שאתם אוחזים בידיכם. כמובן שבכל שלב תוכלו לקחת את העניין לבית משפט במידה ואתם נמצאים במצב של אי הסכמה מול חברת הביטוח. במידה ומדובר בביטוח דירה במסגרת הלוואת משכנתא, כדאי לדעת שאתם נהנים מהגב של הבנק שבמידת הצורך יתערב בתהליך על מנת להבטיח שחברת הביטוח תפצה אתכם כנדרש על מנת כאמור, לאפשר לכם לבצע תיקונים איכותיים של כל הנזק במטרה לשמר את שווי הדירה.

האם ביטוח תכולת דירה תופס במקרה של פיצוץ מים?

ובכן, ביטוח תכולת דירה הוא ביטוח ייעודי לתכולה של הדירה ולא למבנה הדירה. על כן, כל נזק שנגרם למבנה עצמו לא יכוסה במסגרת ביטוח מסוג זה. יחד עם זאת, נזקים שנגרמו לרהיטים, לבגדים, לתכשיטים, לציוד ולכל פריט אחר שנכלל בביטוח, בהחלט מהווים עילה לקבלת פיצוי במסגרת ביטוח תכולת דירה ובתנאי שכללתם בביטוח את הסעיף של הצפות מים. ככלל, מומלץ לערוך גם ביטוח דירה שיגן עליכם מפני נזקים שייגרמו למבנה עצמו וגם ביטוח תכולת דירה שבדרך כלל אינו נכלל כברירת מחדל בביטוח דירה סטנדרטי. עם שני ביטוחים אלה תוכלו לקבל פיצוי מלא על כל הנזקים שנגרמו לכם בגין פיצוץ מים ועכשיו כשאתם יודעים כיצד מתבצע התהליך של קבלת החזר מהביטוח דירה בפיצוץ מים, גם תוכלו לממש את הזכויות שלכם מול חברת הביטוח ולהחזיר את הדירה שלכם לקדמותה בהקדם.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!